Στις 6 Μαρτίου,  Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, καθώς  και στη διάρκεια όλης της εβδομάδας  μεταξύ 4 και 8 Μαρτίου, έγινε προβολή ταινίας μικρού μήκους  σε  τμήματα της Β’ και Γ’ τάξης του Π.ΕΠΑ.Λ. Ελευσίνας και του 1ου Ε.Κ. Δυτικής Αττικής. Μετά την προβολή  ακολούθησε διαδραστική  παρουσίαση από την  σχολική ψυχολόγο  κ. Μούρτου Λυδία. Στο πλαίσιο αυτής της δράσης οι μαθητές/μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν, να προβληματιστούν, να συζητήσουν ώστε να:

• αναγνωρίζουν τι είναι σχολική βία και bullying, κάτω από ποιες συνθήκες συμβαίνει και ποιες διαφορετικές μορφές έχει
  •  κατανοούν τα συναισθήματα που προκαλούνται από τα περιστατικά σχολικής βίας και εκφοβισμού
  •  γνωρίσουν τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης
  •  αντιληφθούν την αναγκαιότητα να μιλούν/αναφέρουν περιστατικά σχολικής βία  ως θύματα ή/και ως παρατηρητές